Nawożenie roślin
Rośliny w naszych ogrodach powinno się zasilać od wczesnej wiosny do połowy lata. Na rynku oprócz nawozów tradycyjnych są dostępne tzw. nawozy jesienne. Istnieją dwie szkoły stosowania nawozów jesiennych. Pierwsza z nich uważa, że nawozy jesienne poprawiają zdolność roślin do przezimowania i poprawiają kolorystykę roślin. Druga szkoła uważa, że ich stosowanie jest zbyteczne.
Do najczęściej stosowanych nawozów należą nawozy wieloskładnikowe. W naszej szkółce stosujemy różne nawozy a najczęściej używamy: Hydrocompleks, Osmocote, Azofoska, itd.
Zasilanie w ogrodach powinno się przeprowadzać wg zasady: Im mniejsze rośliny tym mniejsza dawka nawozu, im większe lub starsze rośliny tym większą dawkę stosujemy.
W przypadku nawozów wolno rozkładających się, do których należy m.in. Osmocote wystarczy jedna dawka w ciągu roku. Jeżeli natomiast stosujemy nawozy szybko rozkładające się, ważne jest przeprowadzenia nawożenia mniejszymi dawkami co 3-4 tygodnie, aby roślina zdążyła przyswoić poszczególne dawki nawozu. Unikajmy częstego błędu w nawożeniu tzn. jednorazowej dużej dawki nawozu, gdyż może to spowodować obumarcie rośliny. Mówimy wówczas o przenawożeniu.
Ważne jest, żeby nie sypać nawozu przy samej roślinie lub co gorsze po roślinie, gdyż może spowodować to uszkodzenie rośliny.
Nawozy niewykorzystane powinniśmy chronić od światła i wilgoci